Френският президент Еманюел Макрон потвърди "пълен ангажимент” за изпълнението на огромна, но много забавила се сделка за доставка на нови подводници с Австралия, предаде АФП.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Говорейки на пресконференция с австралийския премиер Скот Морисън в Париж преди работната им вечеря, Макрон нарече споразумението за 68 милиарда щатски долара, подписано през 2016 г., "стълб на нашето партньорство и отношенията на доверие между нашите страни", предаде БГНЕС.
"Искам да ви уверя в нашия пълен ангажимент. Този на френските компании и американските компании, работещи с нас този на цялото френско правителство, за да отговорим на общите ни очаквания и да финализираме сделката колкото е възможно по-бързо”, добави той.
Сделката с френската военноморска група за построяване на 12 най-модерни подводници Attack Class изостава с години и усложнява вътрешнополитическата обстановки в Австралия. Висш австралийски служител в сферата на отбраната заяви в началото на юни, че Австралия активно обмисля алтернативи, ако френската сделка пропадне.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Заедно с напрегнатите отношения на Австралия с Китай, бъдещето на проекта се очаква да бъде гореща тема за дискусии по време на вечерята в Елисейския дворец. Морисън не спомена за проблемния договор за подводниците, но благодари на Макрон за "работата, която сте свършили в подкрепа на Австралия, докато преживяваме трудни времена в Индийско-Тихоокенския регион".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
През последните месеци Китай наложи сурови икономически санкции срещу редица австралийски продукти, включително мита в няколко селскостопански сектора и туризма. Мнозина в Канбера смятат, че мерките са вид "наказание" за отблъскването на китайските опити за икономическо влияние в Австралия, отхвърляне на китайските инвестиции в чувствителни зони и публично призоваване за разследване на произхода на коронавируса. Макрон заяви, че отхвърля "категорично всички принудителни икономически мерки, предприети срещу Австралия в явно нарушение на международното право".