Президентът на Франция Еманюел Макрон и канцлерът на Германия Олаф Шолц поискаха от Косово да позволи провеждането на нови избори в четирите общини на север. Призивът идва на фона на подновеното напрежение със сръбското население в района.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
В отговор президентът на Косово Вьоса Осман заяви, че е казала на европейските лидери, че това ще бъде възможно съгласно косовското законодателство, ако достатъчно местни избиратели подпишат петиция за иницииране на повторни избори в спорните райони.
Европейските лидери се срещнаха с Османи и сръбския президент Александър Вучич в кулоарите на срещата на върха на Европейската политическа общност в Молдова, надявайки се да предотвратят по-нататъшни размирици в региона след неотдавнашните сблъсъци.
"Помолихме двете страни да организират нови избори в тези четири общини възможно най-скоро, като Косово се ангажира с участие в тези избори по ясен начин от страна на сръбската страна", заяви Макрон.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
По-рано днес сръбският президент Александър Вучич също призова косовските власти да оттеглят така наречените от него "предполагаеми кметове" в Северно Косово, за да потушат кризата, предизвикала насилие, съобщиха сръбските медии. При пристигането си на срещата на върха на Европейската политическа общност в Молдова Вучич заяви, че подобна стъпка би била "най-мощният ход", който може да разреши кризата, пише БГНЕС
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
В четвъртък мироопазващи сили КФОР и местната полиция охраняваха общински сгради в Косово, след което се стигна до сблъсъци с протестиращите сърби и ранени от двете страни. Размирици в Северно Косово накараха НАТО да изпрати допълнителни войски, които да предотвратят насилието, след като миналата седмица кметовете бяха назначени въпреки официалната избирателна активност от 3,5%. Регионалното напрежение се засили след изборите през април, които сърбите в Северно Косово бойкотираха, оставяйки победата в четири кметски избора на кандидати от етническото албанско мнозинство в Косово.