ЕС иска до края на 2023 г. да постигне споразумение за това как да се справи с хилядите мигранти, които се отправят към континента, въпреки ожесточената съпротива на Унгария и Полша, заяви испанският министър-председател, предаде АФП.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Длъжностните лица се надяват на споразумение за преместването на мигрантите, търсещи убежище, в целия 27-местен блок на фона на твърденията на държави като Италия, Гърция и Испания, че са несправедливо обременени като основни пунктове за пристигане.
Националистическите правителства в Унгария и Полша по-специално се противопоставят на плана за преразпределение в спор, който се разрази миналата седмица по време на срещата на върха на Европейския съюз.
"Надявам се... че ще успеем да разрешим този важен въпрос през този мандат", заяви испанският министър-председател Педро Санчес на пресконференция с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. "За Испания това би било значимо и дори символично от политическа гледна точка... след години на мигрантски кризи", каза той, настоявайки за необходимостта от "координация и сътрудничество".
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Варшава и Будапеща се възпротивиха на декларацията от срещата на върха миналата седмица, която щеше да включи в общо споразумение на ЕС държавите-членки да си поделят приема на търсещите убежище - или да плащат на тези, които го правят. Двете страни твърдят, че всяко подобно споразумение трябва да бъде одобрено едностранно, а не с квалифицирано мнозинство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
"Вече няколко пъти се съгласихме, че тъй като въпросът с мигрантите дълбоко ни разделя, не можем да приемем решение, ако всички не са съгласни", заяви унгарският министър-председател Виктор Орбан на срещата на върха в Брюксел в петък.
Но през юни министрите на вътрешните работи на ЕС се споразумяха, че политическите решения относно кандидатите за убежище ще се вземат с квалифицирано мнозинство - представляващо 15 от 27-те членки на ЕС и най-малко 65% от населението на блока.
Решението с квалифицирано мнозинство е "залегнало в договорите", каза Санчес, "и няма по-голяма политическа легитимност от тази на спазването на договорите". "По темата за миграцията... първите важни части бяха решени, както иска договорът, с гласуване с квалифицирано мнозинство", каза Фон дер Лайен. "Това се казва в договора и ние го изпълнихме", допълни тя, цитирана от БГНЕС.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми