Над 1000 наемници от ЧВК "Вагнер" са напуснали Беларус, защото не са доволни от заплащането си. Тази новина съобщи украинският Национален център за съпротива (НЦС).
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Източници от Беларус са казали на украинските партизани, че броят на бойците на "Вагнер" е намалял от 5800 на 4400 души, предаде БГНЕС.
Според доклада причината е "липсата на финансиране от Русия". Неудовлетворени от приходите си, наемниците на "Вагнер", разположени в Беларус, са подписали договори да се бият в африкански държави или са заминали на почивка без намерение да се връщат.
Доклад: "Вагнер" с финансови проблеми, Лукашенко ли ще им плаща от отънелия си бюджет?
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Предистория
Правителството на Беларус установи партньорство с "Вагнер груп" през юли, когато частната военна компания се премести в Беларус след бунта на Евгений Пригожин през юни. Оттогава членовете на "Вагнер" обучават беларуските войници. Основният им лагер е близо до Осиповичи и поне до момента няма визуално потвърждение от сателитни снимки за голямо намаление на превозните средства там.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
ОЩЕ: "Учители по друго": ЧВК Вагнер е образователна компания в Беларус
Предвид ниското заплащане на инструкторите, "повечето от тях не планират да останат в страната за дълго време", твърди НЦС.
Макар че бойците изглежда се изтеглят от Украйна, присъствието им в Беларус доведе до напрежение в региона. Полша, Литва и Латвия заплашиха да затворят границите си с Беларус заради активността на "Вагнер" по границата.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми