Великобритания ще върне на Ирак 4000-годишна скулптура, след като разследване установи, че тя е била задигната, съобщиха от Британския музей.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Експерти от музея бяха извикани от специализирано полицейско звено в Лондон, след като платформа за онлайн продажби предложи артефакта за продажба през май миналата година, само с ограничени подробности за произхода му.
Въпреки че онлайн обектът е описан като „западноазиатска акадска плоча“, експертите установиха, че плочата от варовикова стена идва от древен шумерски храм, и датира около 2400 г. пр. Н. Е.
Храмът е бил разкопан и разграбен в края на 19-ти и началото на 20-ти век, отново ограбен през 90-те години по време на войната в Персийския залив и най-наскоро през 2003 г. по време на войната в Ирак, съобщават от музея, без да уточняват кога е взета плочата.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
"Този важен къс беше незаконно изнесен от Ирак и открит от властите в Обединеното кралство", се казва в изявление на Британския музей.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
"Храмовите плочи като тази са рядкост и съществуват само около 50 примера."
Базираната в Лондон институция заяви, че иракското правителство "щедро е позволило експонатът да бъде изложен на показ" в музея, преди да бъде репатриран.
"Британският музей е абсолютно ангажиран с борбата срещу незаконната търговия и увреждането на културното наследство", каза директорът му Хартвиг Фишер.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
Джим Уингрейв от столичната полиция призова купувачите на антики да "провеждат задълбочен процес на надлежна проверка преди всяка покупка", особено когато се занимават с предмети от скорошни военни зони като Ирак.
Британският музей заяви през юли 2019 г., че работи за оценка и връщане на различни ограбени древни артефакти от Ирак и Афганистан, които са били иззети във Великобритания.
Музеят обаче е изправен пред критики за това, че не е върнал някои спорни предмети в страните на произход, най-вече Мраморите от Партенона, за които Гърция отдавна има претенции.