Британският министър на по имиграционните въпроси Марк Харпър не смята, че Обединеното кралство ще бъде залято от български и румънски имигранти, пише в. "Индипендънт", цитиран от БГНЕС.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Харпър отхвърли призивите на дясното крило на консерваторите границите да бъдат затворени за работници от България и Румъния за още 5 г., отбелязвайки, че подобна мярка ще бъде обявена за незаконна от съда. Изявлението на Харпър представлява пръв опит на Лондон за прогнозиране на това какво ще се случи след 1 януари, когато се вдига забраната българи и румънци да работят във Великобритания.
Опасенията, че страната ще бъде залята от имигрантски поток, се базират на опита от 2004 г., когато границите бяха отворени за работници от 10 новоприети членове на ЕС като Полша и Литва. Прогнозите по онова време бяха, че имигрантите ще нарастват с 13 хил. годишно - много по-малко от оказалите се впоследствие. Харпър обаче смята, че сега това няма да се повтори.
"Има голяма разлика между ситуацията сега и тази отпреди 9 години. През 2004 г. ние бяхме единствената голяма страна без изработен имигрантски контрол. Всички други големи страни бяха изградили такъв. Всеки, който желае да дойде да работи във Великобритания, идва, затова сега сме толкова народ", заяви Харпър пред журналисти.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Имиграционният министър отхвърля натиска от страна на консерваторите за удължаване до края на 2018 г. на времето, през което българи и румънци нямат право да работят на Острова. "Това просто е невъзможно от гледна точка на закона, без да бъдат нарушени съглашенията, третиращи България и Румъния като пълноправни членове на ЕС", отбеляза Харпър.
"Всичко, което можем да сторим, е затегнем контрола до легалния максимум. Работим със съответните ведомства за законово ограничаване на достъпа до имигрантите до социалните облаги, които предоставя Великобритания, както и за ограничаване с нелегалните работници", заяви в заключение Харпър.
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
През следващите 5 г. се очаква във Великобритания да пристигнат 250 хил. българи и румънци, счита Migrationwatch /"Имигрантски наблюдател"/ - група за оказване на натиск с цел по-силен имигрантски контрол.