Великобритания и Франция позволиха на Украйна да използва ракети с голям обсег за атаки на руска територия, но ограниченията не са премахнати напълно. Това съобщи за РБК-Украйна високопоставен източник от военни и политически кръгове.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Още: Ракети ATACMS срещу Русия без ограничения: Байдън даде разрешение
Според събеседника на изданието, Лондон и Париж не са против използването на техните оръжия за удари срещу Русия. Но в същото време това разрешение за нанасяне на удари с ракети Storm Shadow/SCALP се ограничава само до района на Курск.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Припомняме, че вчера, 17 ноември, Le Figaro писа, че Франция и Великобритания са разрешили на Украйна да използва Storm Shadow/SCALP за обстрел на руска територия. Това стана след като такова разрешение Украйна получи от САЩ. В същото време Axios по-късно написа, че разрешението на САЩ за удари с ракети ATACMS срещу Русия се отнася само за Курска област Заместник-съветникът на президента по въпросите на националната сигурност Джо Фейнър обаче отказа да потвърди подобни слухове.
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Украйна отдавна настоява пред своите съюзници да й позволят да използва прехвърлените ракети за удари на територията на Русия. Но забраната беше отменена едва след като севернокорейските войници започнаха да участват във войната. Решението на Вашингтон да удари района на Курск може да е свързано с факта, че по последни данни там са били разположени над 10 000 севернокорейски войници.
Още: Ще има проблеми: Руски военни канали в Телеграм за ракетите ATACMS
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми