Двама кандидати за президент на Литва отиват на балотаж, след като на първия тур, провел се на 12 май, нито един от тях не успя да премине бариерата от 50% подкрепа.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Досегашният президент Гитанас Науседа е първи в първоначалния кръг с 44,1% от гласовете. Той завърши доста пред конкурента си - премиера на прибалтийската република Ингрида Шимоните, която събра 19,86%, според официалните резултати.
Още: Любопитно: Защо в Литва се заговори за преговори между Украйна и Русия
59-годишният Науседа е президент от 2019 г. насам. Десет години по-младата Шимоните - фискален консерватор с либерални възгледи по социалните въпроси - изпълнява длъжността министър-председател от 2020 г. Преди това двамата се изправиха един срещу друг на президентските избори през 2019 г.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Науседа е близък до украинския лидер Володимир Зеленски, а Шимоните също изразява силни проукраински позиции, като наскоро обяви, че Литва е готова да прати свои военни в Украйна.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Вторият тур на изборите е насрочен за 26 май.
Снимка: Борис Джонсън (вляво) и Ингрида Шимоните (вдясно), Getty Images
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
Кампанията се фокусира върху Украйна
По време на кампанията кандидатите силно акцентираха върху бъдещите политики за сигурност в отговор на руската агресия в региона. Всички основни кандидати се съгласиха, че НАТО и държавите членки на ЕС трябва да увеличат разходите за отбрана в подкрепа на Украйна.
Още: НАТО подцени способността на Кремъл да се адаптира: Министърът на отбраната на Литва
Литва остава сред най-големите поддръжници на Украйна в световен мащаб по отношение на дела от БВП, като двустранната помощ за Киев достига 1,5% от брутния вътрешен продукт на страната. Освен това делът на Литва в помощта на ЕС за Украйна възлиза на още 0,5% от БВП.
По-рано тази година Вилнюс обеща дългосрочен пакет за подкрепа на Киев в размер на 200 млн. евро.
Много литовци се опасяват, че ако Русия успее в Украйна, Литва, която е заобиколена от Беларус и руския ексклав Калининград, може да стане следващата цел на диктатора Владимир Путин. Според проучване, проведено наскоро и цитирано от Kyiv Independent, седем от десет жители на Литва смятат, че Русия представлява заплаха за националната сигурност на страната им.
Още: Какво да се направи първо при руска инвазия: Говори бившият командир на НАТО в Европа