Кристин Лагард предупреди срещу риска от прегряване, надвиснал над бързо развиващите се икономики заради действията на централните банки на САЩ и в Европа.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Така директорката на Международния валутен фонд откликна на опасенията на някои бързо развиващи се икономики като Бразилия, че тези действия на централните банки на богатите държави предизвикват големи потоци капитали, които упражняват натиск към покачване на националната им валута, пише БГНЕС.
"Възможно е валутните политика на някои развити страни, където централните банки поддържат ниски лихви, да захранят летливи капиталови потоци към бързо развиващите се икономики", заяви Лагард при закриване на годишното събрание на МВФ и на Световната банка в Токио.
Според нея тази тенденция отчетливо се е задълбочила заради високите лихвени нива в главните бързо развиващите се икономики - източник на високи доходи за инвеститорите.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
"Съчетаването на посочените фактори може да ограничи способността на тези икономики да погълнат потенциалните големи финансови потоци и това да доведе до прегряване, до образуването на финансови балони и до финансово неравновесие", посочи тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
За да се борят срещу забавянето на икономиките, няколко централни банки – Федералният резерв на САЩ, Европейската централна банка и Японската банка – смекчиха валутната си политика, като масирано инжектираха ликвидности във финансовата система и като понижиха основните лихви до нива близки до нулата.
Според някои бързо развиващи се пазари тези действия дестабилизират техните икономики като захранват спекулативни потоци в страните им и покачват изкуствено стойността на тяхната валута, което вреди на износа им.
Макар да посочи рисковете от прегряване, Кристин Лагард, отбеляза, че действията на тези централни банки са законни и необходими, за да се съживи икономическата активност в богатите държави.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа