Фалшифицираните стоки струват на европейската индустрия за облекло, козметика и играчки 16 млрд. евро и почти 200 000 работни места всяка година, заяви Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO), предаде АФП.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Най-засегнати са облеклата
Въз основа на данни от 2018 г. до 2021 г. в проучването на EUIPO се посочва, че най-силно засегнат е секторът на облеклото, който всяка година губи приходи в размер на 12 млрд. евро, или 5,2 % от оборота си.
Още: Стоки менте заливат България
Загубите в сектора на козметиката се оценяват на 3 млрд. евро, а тези в сектора на играчките - на 1 млрд. евро.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
В кои страни са най-големите загуби
Не цяла Европа е засегната по един и същи начин: Германия, Франция, Италия, Испания и Австрия са отговорни за половината от тези загуби.
Екстраполирайки състоянието на засегнатите сектори, EUIPO изчисли броя на работните места, загубени в резултат на тези дефицити, на 200 000, от които 40 000 в Германия, 24 000 в Италия, около 15 000 в Испания и същия брой във Франция.
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Защо купуваме фалшиви стоки?
Но европейската агенция признава, че "фалшифицирането, както и всяка друга незаконна дейност, не може да бъде измерено точно".
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Как европейците приемат ментетата
Затова, за да изготви тези оценки, EUIPO е създала модел, който се основава отчасти на конфискуваните от полицията суми и на процента европейци, които признават, че са купували фалшиви стоки във всяка страна.
Според предишно проучване от юни 2023 г. една трета от европейците смятат, че е приемливо да се купуват фалшиви стоки, ако цената на оригиналния продукт е твърде висока. Този дял нараства до половината сред младите хора.