Повече от 4 милиона души, избягали от пълномащабното руско нахлуване в Украйна, са приети в страни членки на ЕС, съобщи днес статистическата служба на блока Евростат, предава ДПА.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Данните на Евростат показват, че 4,3 милиона граждани на държави извън ЕС са получили статут на временна закрила в блока. Общо 98,2 процента от получилите временен статут са украинци.
Още: ЕК търси решение за украинските бежанци, което да бъде прието и в ЕС, и от Киев
През четвъртото тримесечие на 2023 г. малко над 200 000 нови кандидати са получили статут на временна закрила, което е най-ниският брой за едно тримесечие от началото на войната през февруари 2022 г. В сравнение с предходното тримесечие броят им е намалял с 21 процента.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Колко от тях са деца?
Възрастните жени съставляват почти половината от тях – 46,2 процента, а почти една трета – 33,2 процента, са деца. Най-много от получилите статут на временна закрила пребивават в Германия – 29 процента, а 22,1 процента са в Полша.
Още: С една година: Временната закрила за украинските бежанци се удължава
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Статутът на временна закрила е спешна мярка за предоставяне на незабавна и временна закрила на граждани на държави извън ЕС в случай на масово разселване поради извънредни обстоятелства. Тъй като тази мярка е временна, тя не е равностойна на статут на убежище.
Още: ООН обяви от колко милиарда долари помощ се нуждае Украйна през 2024 г.
Директивата за временната закрила, приета през 2001 г., предоставя на ЕС инструмент за действие при подобни ситуации. За първи път блокът използва извънредните мерки в отговор на руското нахлуване в Украйна, за да подпомогне бягащите от войната, предаде БТА. През март 2022 г. ЕС въведе временна закрила на хората, бягащи от войната в Украйна, а през септември 2023 г. тя бе удължена до март 2025 г., припомня ДПА.