Населението на Русия трябва да бъде съсредоточено в големите градове, за да се увеличи производителността на труда. Това каза кметът на Москва Сергей Собянин на сесия на Московския финансов форум, цитиран от РБК.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Собянин даде за пример Италия, където производителността на труда е по-висока от тази в Русия и то независимо от факта, че италианците си позволявали по-кратък работен ден и се отдавали на спане и сиеста.
"Вижте нашите работяги - работят от сутрин до вечер, и събота, и неделя. А италианците - обядват си, после сиеста, пият си бира, отиват да поспят, в петък са с по-кратък работен ден, в събота и неделя въобще не работят. А производителността им е по-висока", каза московският кмет.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Според него това се обяснява с високата концентрация на населението в градовете, в резултат на което "един сервитьор може да обслужи 10 души", докато в Русия средно един сервитьор обслужва едва двама посетители, а един шофьор на автобус превозва 10 пътника вместо 30.
През последните шест години производителността на труда на руснаците нараства средно с 1,6% на час, но това не е достатъчно за годишен ръст на икономиката на страната с 3,5–4% от БВП, подчерта още Собянин.
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Затова по думите му, той съветвал колегите си кметове да концентрират много по-голямо население в градовете си и тогава ефективността на инвестициите щяла да се вдигне значително.
Още: Западните компании доставят на Русия стоки за милиарди долари. Те не подозират
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
Той все пак признава, че трябва да се полагат грижи и за жителите на селата и малките населени места, но сериозни инфраструктурни проекти трябва да се правят само в райони с висока концентрация на населението. "Ако построите магистрален тръбопровод, газопровод или път до село, където живеят три баби, каква ще ви е ползата", заяви Собянин.
Припомняме, че преди месец пак от Русия дойде съвсем различно предложение в точно противоположната посока. Тогава директорът на Централния икономико-математически институт на Руската академия на науките Алберт Бахтизин заяви, че в Русия е необходимо да започне преместването на хората от градовете в селските райони, за да се реши проблемът с повишаването на раждаемостта. Да заселим пущинака: В Русия искат да решат демографския проблем чрез масово преселване извън града