Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Китайски войски в Украйна? Изглеждаше немислимо, но само доскоро

21 февруари 2025, 21:00 часа • 4409 прочитания

Китайски мироопазващи сили в Украйна? Тази идея доскоро изглеждаше фантастична, дори немислима, но след резкия завой на американската външна политика при президента Доналд Тръмп по отношение на Европа тя вече се обсъжда сериозно. Може ли Пекин да запълни вакуума от западна подкрепа за Украйна, който оставя след себе си САЩ, какво би означавало това за европейската сигурност и каква цена ще трябва да се плати за китайското "посредничество" - въпроси, които отекват все по-силно.

Промяната в стратегията на САЩ принуждава Европа да преразгледа политиката си за сигурност и Китай може да се възползва от ситуацията, за да засили позициите си - неслучайно китайският външен министър Ван И изведнъж зае ролята на защитник на Европа на Мюнхенската конференция, настоявайки европейските лидери да получат място на масата за преговори, пише Der Spiegel. Китайски събеседници са изразили увереност пред изданието, че всичко се развива така, както Пекин желае. Ако европейците гледат на Русия като на враг и са отхвърлени от САЩ, тогава към кого могат да се обърнат? И ще бъде ли това един геополитически капан, в който ще се озове Европа, ако Китай започне да диктува условията в региона?

Китайската народноосвободителна армия насред Европа?

Както отбелязва бившият литовски външен министър Габриелиус Ландсбергис, в последната седмица стана ясно, че Европа е изправена пред предизвикателства, които изискват радикално преосмисляне на традиционните стратегии. "Ако САЩ и Европа не могат да осигурят на Украйна достатъчна сигурност, тогава Китай може да заеме тази ниша", предупреди той. Евентуалното присъствие на Китайската народноосвободителна армия в центъра на Европа обаче ще е сериозна червена лампичка за западните политици: Играч от втора линия настъпва в Украйна. Русия изригна на фронта (ОБЗОР - ВИДЕО)

Въпреки че Пекин все още нарича ​​този въпрос хипотетичен, китайската дипломация вече активно започна да тества реакцията на световната общност. Според експерти Китай традиционно избягва да се намесва във въоръжени конфликти извън своята сфера на влияние. Но стигне ли се до присъствие на китайски миротворци в Европа, това може да се превърне в прецедент, който ще бъде използван и в други геополитически конфликти, например в Азия или в Африка, където Пекин вече активно развива икономическо сътрудничество.

Украинският президент Володимир Зеленски наскоро даде да се разбере, че Китай може да играе роля в мирните преговори. В същото време руският външен министър Сергей Лавров отхвърли възможността Франция и Великобритания да участват в мироопазващата мисия, тъй като са членки на НАТО. Според The ​​Economist американските служители също обмислят "китайския вариант".

Още: Русия извъртя номер на Тръмп за Китай с темата "Украйна" (ОБЗОР - ВИДЕО)

Политическите последици от евентуална китайска намеса

Ако китайски войски наистина се окажат в Украйна, това ще бъде първият път, когато Китай ще се намеси физически във въпросите на европейската сигурност. В този случай Пекин ще има възможност да повлияе не само на процеса на уреждане, но и на бъдещата архитектура на сигурността на Европа. Ще може ли при това положение Европа да запази своята независимост пред лицето на нарастващото китайско влияние?

Още: "Тръмп дрънка глупости за Украйна": Част от Европа мисли за войници, шанс за Китай (ОБЗОР - ВИДЕО)

Икономическа експанзия

Ако се намеси, Пекин може да получи скрити икономически ползи. Например Китай многократно е използвал тактика на мека сила, като е предлагал инвестиции в инфраструктурата и е предоставял заеми при благоприятни условия, които след това му дават икономически лостове за влияние върху страните получатели.

Така или иначе Китай вече заяви интереса си към следвоенното възстановяване на Украйна. Китайските строителни компании се интересуват активно от нови проекти. Китайските фирми проявяват апетит и към украинското селско стопанство, което може да им позволи да придобият стратегическо влияние на световния пазар на храни.

Още: Китай отмъква под носа от Русия окупираните украински територии

Ще попадне ли Европа в капан?

Китай не говори за пряка военна конфронтация със Запада, но неговите икономически и дипломатически действия могат да доведат до значителни промени в глобалния баланс на силите с течение на времето.

Ако Запада не успее да предложи на Украйна убедителни гаранции за сигурност, Китай може да се възползва от ситуацията и да засили влиянието си. Какви обаче ще бъдат резултатите в крайна сметка? Евентуален политически натиск и икономическа зависимост? Ще стане ли Китай гарант за мира в Европа или присъствието му ще доведе до нова ера на геополитически конфронтации?

Още: Америка на Тръмп живее на друга планета. Това е кошмар за Европа (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес