Регионалното правителство на Каталуния се готви да обяви извънредно положение заради драстично намалелите запаси от вода в резервоарите, предава БНР. В момента те са 16.23%. Ако паднат под 16%, ще се наложи да бъде въведен режим на водата.
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Проблеми в цяла Испания
През последните три години в голяма част от Испания имаше валежи под средните, което доведе до проблеми със запасите от вода. В каталунския язовир Сау нивото на водата е толкова ниско, че в продължение на месеци може да се види църквата, която е била потопена в него през 60-те години.
Още: По-строг воден режим в Ловеч
Капацитетът му е вече 11%, а в останалите каталунски резервоари е четири пъти по-малко от средното за последните години. Ако нивото не се повиши, властите ще бъдат принудени да въведат строги ограничения.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Ограничаване на потреблението
Вече се водят разговори с представителите на фитнес клубове и спортни центрове за вариантите за намаляване на потреблението на вода. Един от тях е лимит от 200 литра на ден на човек, спиране на използването на душове, филтриране на водата в басейните без смяната й, както и намаляване на поливането на тревните площи. Ако те не дадат достатъчен резултат, ще се стигне до още по-строги мерки.
Надеждите са в снега, който все още не се е стопил и в евентуални нови дъждове, но миналата 2023 година беше една от най-сухите и горещи откакто се води статистика.
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: Извънредно положение в Каталуния заради сушата
Парични помощи заради сушата
Припомняме, че правителството на Педро Санчес одобри миналата година пакет от помощи и инвестиции в размер на 2,190 милиарда евро в условията на суша. От тях 636 милиона евро са директна помощ за селското стопанство и животновъдството, както и субсидия до 70% от стойността на застрахователните полици за културите, които са най-засегнати. Около 1,4 милиарда евро пък са отпуснати за изграждане на инсталации за обезсоляване, удвояване на повторното използване на градската вода и намаляване на таксите и тарифите на земеделските стопанства, засегнати от ограничаването на напояването.
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
Още: Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ
Още: Франция е напът да въведе режим на водата в някои части на страната