Окръжният съд в Копенхаген задължи вестник „Berlingske” да плати глоба от 285 000 крони (ок. 38 000 евро – бел.ред.) заради публикувана карикатура на Малката русалка. Според мотивите на съда, тя е оскърбителна за паметника на героинята от едноименната приказка на Ханс Кристиан Андерсен, който е един от основните символи на датската столица, предава БГНЕС.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Карикатурата е публикувана през април миналата година в рамките на провежданите тогава политически дебати.
Делото срещу изданието започна по инициатива на роднини на автора на паметника – скулптура Едвард Ериксен. Според тях, карикатурата, на която русалката е представена като зомби с червени очи и надпис „Злото в Дания”, представлява нарушение на наследените авторски права.
Съдът прие мотива, че карикатурата има голяма прилика със статуята на Ериксен и затова не може да я третира като оригинално произведение. Освен това така се демонизирал образът на русалката.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
„Очевидно по този начин русалката се асоциира с политически идеи, десен ексремизъм и зло”, се казва в публикуваното решение на съда.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Освен глобата, изданието трябва да плати на ищците всички съдебни разноски, предава ТАСС.
Главният редактор на вестника Том Енсен не е съгласен с твърдението, че карикатурата на русалката има прилика с паметника и заяви, че е изненадан от размера на глобата.
Освен за карикатурата, вестникът е глобен и заради снимка на русалката с маска за лице, публикувана през април в разгара на епидемията от коронавирус.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми