Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Йотингер: Всички в ЕС пречат на единната енергийна политика

21 май 2014, 20:47 часа • 14754 прочитания

Освен от външни сили усилията на Еврокомисията за създаването на единна енергийната политика се натъкват на пречки европейските енергокомпании, правителствата и партиите в ЕС.

Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)

Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март

Такова обвинение отправи днес еврокомисарят по енергетика Гюнтер Йотингер. Той произнесе реч пред експертна конференция по проблемите на енергетиката, организирана от Еврокомисията в Брюксел, предаде БГНЕС.

"Първата стъпка към енергийна независимост на ЕС трябва да бъде изграждането на нашия вътрешен европейски енергопазар, който впоследствие ще интегрираме с глобалния пазар на втечнен газ. Втората стъпка трябва да бъде повишаване на енергийната ефективност, което ще позволи да се намали енергопотреблението и вноса, а значи и зависимостта от външни източници", посочи той.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната

Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ

Но според думите му по този път Еврокомисията постоянно се натъква на пречки. "Компаниите не желаят да постигнат ефективност, не искат да инвестират в нея, а искат да продават повече енергия". Затова на ЕС "му е необходима амбициозна стратегия за повишаване на енергийната ефективност до 2030 година". Наблюдателите обаче подчертават, че тази стратегия ще даде на Еврокомисията възможността да контролира компаниите и енергопазарите.

Относно създаването на общ енергиен пазар в ЕС пречка се явяват правителствата на страните-членки, които "продължават да действат съгласно тясната национална логика".

Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"

Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват

"Много европейски държави продължават да разсъждават в рамките на националната логика, което затруднява създаването на единен европейски енергопазар", отбеляза Йотингер.

"В продължение на редица години ние имахме правилото да съхраняваме газ в газохранилищата за 60 дни автономно управление, но Съветът на ЕС (по енергетиката) иска този срок да бъде намален до 30 дни (доколкото е скъпо съхраняването на такива обеми при стабилни доставки). Но когато на хоризонта се зададе енергийна криза, страните членки искат от Еврокомисията да създаде единен подход към енергийната политика", възмути се еврокомисарят.

Накрая по думите му в ЕС "пада подкрепата за алтернативните източници на енергия заради недостатъчните мерки за развитието им". Проблемът е, че технологиите за използването на въпросните източници излизат по-скъпо от използването на традиционните източници на енергия. Съответно те се нуждаят в големи държавни дотации и други мерки за подкрепа като данъчни облекчения, от които обаче държавите се отказаха заради икономическата криза.

Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)

Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа

Германският еврокомисар се нахвърли и върху париите в ЕС. "Сега преди изборите (за Европарламент) просто ме хваща срам да чувам как европейските политически партии казват, че Еврокомисията се занимавана само с регулирането на размера на електрическите крушки. Много партии използват тази опортюнистична логика", изтъкна Йотингер.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес