Наемодателите, които отдават под наем свой имот, трябва да са изключително внимателни. В условията на пандемия измамниците търсят различни начини на действие и кражбата на имоти става все по-разпространена, информира БГНЕС.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Най-опасното е, когато собственикът на апартамент подпише друго споразумение вместо наем - дарение или покупко-продажба без да разбере, казва Николай Бистров, председател на методическия съвет на Нотариалната камара на Ленинградска област, пред РИА Новости.
„Измамниците могат да действат по двойки (например потенциален наемател + някой, представящ се за брокер), което им позволява доста лесно да подведат наемодател да подпише договор без да го чете, а с това и да им даде имота си без да иска“, казва нотариусът.
Той посочи, че е хубаво всички сделки с имоти да се заверяват при нотариус - включително и договорите за наем. Споразумение, подписано от всички страни, е много трудно да се оспори, ако подписите са реални и няма свидетели, че някоя от страните е била подведена.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
За да се предотвратят подобни последици, е по-добре да се замени договорът в обикновена писмена форма с нотариален. Задълженията на нотариуса включват изясняване на същността и последиците от сделката за страните, изясняване на действителното им волеизявление. Нотариусът също е длъжен да проверява правната чистота на апартамента и да установи истинската самоличност на собственика.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)