Социалдемократическата партия в Германия печели парламентарните избори с 25,7 процента от гласовете. Това показва неофициалният резултат след преброяване на бюлетините, предаде БНР.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
На второ място е консервативният блок ХДС/ХСС с 24,1 на сто, следван от Зелените, които получават 14,8 процента. Либералите влизат в новия Бундестаг с 11,5 процента подкрепа.
От взаимодействието между тези четири партии зависи формирането на следващото правителство в Берлин.
В необичайно раздробения Бундестаг отново влизат шест партии, но двете водещи политически сили – Социалдемократическата партия ГСДП и консервативният блок ХДС/ХСС – вече не са доминиращи сили. С резултат под 30 процента и двете партии значително губят представителността си.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Следващият канцлер, независимо дали ще е социалдемократът Шолц, или консерваторът Лашет, ще има едва малко над 20 процента партийна подкрепа в Бундестага.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Ключът към съставянето на правителство държат двете по-малки партии – Зелените и либералите. Те могат да си изберат предпочитания канцлер и да решат дали в Берлин ще управлява коалиция „Ямайка” под ръководството на ХДС/ХСС, или коалиция „светофар” с канцлер социалдемократа Шолц.
Председателят на либералите Кристиян Линднер обяви началото на предварителни разговори със Зелените за изглаждане на големите различия в политиките за опазване на климата и във финансовата и икономическата политика.
„75 процента от германците гласуваха срещу партиите, които ще излъчат канцлера. Затова може би е добре, ако двете партии, които водиха предизборна кампания срещу статуквото, да започнат преговори, за да положат основите на следващото правителство“.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Зелените сигнализираха готовност да водят предварителни разговори с либералната партия. Лидерът Аналена Бербок опроверга коментарите за непреодолими различия с либералите и предпочете да подчертае общите позиции между двете партии:
„През последните години видяхме много общи черти – подкрепяме отвореното и разнолико общество, гражданските свободи. Какво още ни обединява, ще обсъдим в предстоящите разговори“.
Председателят на Християндемократичния съюз Армин Лашет призна изборната загуба и лична вина за най-слабия резултат в историята на консерваторите, но въпреки това смята, че избирателите очакват от него да се опита да състави правителство с либералите и Зелените.
„Носим отговорност спрямо нашите избиратели, които искат да управляваме. Ние вярваме, че правителство под ръководството на ХДС/ХСС е най-доброто решение за страната“.
Разбираемо, на друго мнение е кандидатът за канцлерския пост на социалдемократическата партия Олаф Шолц, който обяви изборната си победа и намерение да управлява с така наречената коалиция „светофар” заедно със Зелените и либералите. Той припомни, че такава коалиция успешно управлява в няколко провинции на Германия:
„Пределно ясно е, че изборният резултат ни дава мандат за съставяне на правителство на партиите, които спечелиха тези избори – социалдемократическата партия, която отбеляза значителен ръст на доверието, Зелените и либералите“.
Промяна във външнополитическия курс на Германия не се очаква. Между четирите партии в политическия център, които ще решат формата на правителството, няма значителни разлики – ЕС и трансатлантическите отношения са основни стълбове на германската външна политика.