Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Историк: Християн Мицкоски няма да впише българите в Конституцията на Северна Македония

17 февруари 2025, 07:57 часа • 1170 прочитания

Министър-председателят на Северна Македония Християн Мицкоски няма да впише българите в Конституцията няма Северна Македония, а ще го направи друг политически лидер, който ще иска да води преговори с Европейския съюз. Настоящето ръководство на РСМ няма интерес от истинския старт на преговорите с ЕС. Това заяви пред БТВ историкът проф. Ана Койчева. Правителството на Скопие ще работи в условие на фашизъм и нетолерантност, добави тя. 

Скопие гледа към Москва, а не към ЕС

Проф. Койчева добави още, че Северна Македония не гледа в посоката на коридор 8, а в посоката на коридор 10. Северна Македония тегли чергата си към Белград, Будапеща, Москва и Пекин, отбеляза тя. „Християн Мицкоски живее в сръбския свят и припознавайки един огромен враг в лицето на България“, каза още проф. Ана Койчева.

Още: "Властите да се въздържат от насаждане на омраза": Външно осъди изявленията на Мицкоски

Петър Колев, бивш председател на Гражданско демократичен съюз в Северна Македония заяви, че Мицкоски трябва да погледне с реални очи на проблемите, които стоят пред него. Българската позиция е ясна, европейската позиция е ясна и Мицкоски трябва да избере европейската интеграция на Северна Македония, или всеки един от гражданите на РСМ ще се интегрира индивидуално в ЕС, изтъкна Колев. „Този човек е некадърен и недалновиден като политик. Това македонско правителство ще предложи реторика на квазиизбран национализъм и патриотизъм и може би заради това българската външна политика трябва да е внимателна, защото Мицкоски търси провокация, за да аргументира агресивното си поведение“, коментира Петър Колев.

Той отново нападна Мицкоски, че има разбирането за правене на политика като коминтерна. Времената в Европа са различни и не може да приеме простият факт е, че никой не може да търпи едно подобно негово поведение. Мицкоски е загубен във външната политика, посочи Петър Колев.

Защо Северна Македония не иска да ни вписва в Конституцията си?

Още: Мицкоски: Защо българите в РСМ трябва да бъдат вписани в конституцията?

„Истинският въпрос е защо около 700-800 българи в РСМ, които декларират, че техният майчин език е български, трябва да бъдат включени в конституцията и защо за Албания няма това изискване, тези осем хиляди (декларирали се като българи на последното преброяване в Албания) да бъдат включени в конституцията (на Албания)? Това е същественият въпрос”, заяви от парламентарната трибуна премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски.

Думите му бяха в отговор на въпрос на депутата от Левица Димитър Апасиев, който попита дали Република Северна Македония ще отвори консулство в албанския град Корча и как посланикът на страната ще се противопостави „на агресивната българска пропаганда” в Албания с бюджет от 180 евро месечно.

По думите на Мицкоски стратегията на правителството на Република Северна Македония е най-напред икономически да укрепи страната, а след това с част от средствата да бъдат открити консулства и в Корча, но „и в други страни по света”. „Резултатът от икономическата бездна, в която се намираме, е именно бюджетът от 180 евро, който получава македонският посланик в Тирана. И не само в Тирана, но и македонският посланик в Брюксел получава месечен бюджет от 300 евро, македонският посланик в САЩ получава 300 долара, защото толкова има тази окрадена, ограбена Македония. Хайде да говорим и да направим икономическа стратегия, а след това ви обещавам, че тези 2300 (вписали се като македонци в Албания), на следващото преброяване ще са 12 300”, заяви Мицкоски.

В последното преброяване, което се проведе в Албания, като българи са се определили 7057 граждани, а в графата „македонци” са се вписали 2281 граждани, при 5512 от преброяването през 2011 година. Тези резултати предизвикаха сериозно напрежение в Северна Македония веднага след обявяването им. Преброяването през 2023 г. е първото, откакто през 2017 г. Албания призна българското малцинство страната.

Още: Муртезани и Марта Кос обсъдиха включването на българите в конституцията на Северна Македония

„Въпросът е следният, ако при преброяването през 2023 г. има повече от осем хиляди българи, а през 2011 г. бяха 5500 македонци, а сега те са 2300, теоретично останалите три хиляди са попаднали в асимилаторската българска политика, както твърдите. Но тези, останалите, до осем хиляди, какви са? Албанци ли?”, попита Мицкоски от парламентарната трибуна. По думите му "македонците, не само в Албания, но и в Сърбия, България, Гърция, Косово и навсякъде по света, трябва да знаят, че един от основните приоритети на това правителство са именно те".

През уикенда на среща в Корча с партията Македонски алианс за европейска интеграция в Албания бяха представители на парламентарно представените партии в парламента на Северна Македония, а преди това с председателя на партията на македонците в Албания Васил Стерьовски се срещна и президентът на страната Гордана Силяновска. На срещата е била изразена „сериозна загриженост за положението на македонското малцинство в Албания, което е изправено пред пропаганда и опити за асимилация, които застрашават тяхната национална и културна идентичност”.

Още: Македонски медии: България мълчи за съвместното честване на Гоце Делчев

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес