Ръководителят на германската национална разузнавателна агенция предупреди да не се подценява заплахата от "Ислямска държава" въпреки очевидното поражение на групировката в Сирия и Северен Ирак, цитира думите му германската медия Deutsche Welle.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
В интервю за германския вестник Welt am Sonntag Томас Халденванг, ръководител на Федералната служба за защита на Конституцията (BfV) - германската национална разузнавателна агенция - предупреди за нарастваща заплаха от завръщането на джихадисти от "Ислямска държава" от Сирия и Северен Ирак, предаде агенция Фокус.
Халденванг заяви, че броят на радикалните ислямисти в Германия е нараснал до 2240 през 2018 година.
"Не мога да кажа, че всичко е приключено с „Ислямска държава“, каза Халденванг. "Те могат да започнат нападение в Германия по всяко време", добави той.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Президентът на BfV каза, че „Ислямска държава“ все още съществува с акцент върху "виртуалния кибер-халифат", който все още може да привлече сътрудници за атаки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Халденванг, обаче, призна, че не е възможно властите да наблюдават всички заподозрени в тероризъм. - Ще са ни необходими поне четирима души, за да наблюдаваме един такъв човек. Ние се фокусираме само върху тези, които биха могли да бъдат изключително опасни.
Ръководителят на BfV призова за правна промяна за наблюдение на децата на връщащите се в ЕС. "Ако ни е позволено да вземем техните данни, можем да дадем информация например на службата за социално подпомагане ", каза Хелденванг, добавяйки, че тези деца са сами по себе си жертви.
Президентът на BfV каза, че някои от тези деца са били свидетели на насилието с „Ислямска държава“ и че те се покланят на бащите си като герои.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
„Питаме се: това ли е новото поколение терористи?“ - каза Халденванг.
Германският федерален служител също защити предложението за мониторинг на платформите за съобщения: „Можем да наблюдаваме редовни телефони за повърхностни признаци макар, че терористите зная как да общуват по между си без да бъдат забелязани“
Халденванг също подчерта, че Германия трябва да „обърне повече внимание на крайно десния екстремизъм“. Той каза, че агенцията е забелязала, че крайно десните групи са все "по-взаимосвързани" и че границите между тези групи и обикновени "недоволни граждани" са все по-неясни.