Исландия - една от малкото държави, които все още ловуват китове с търговска цел, заяви, че планира да прекрати тази практика до 2024 г., тъй като търсенето на китово месо намалява.
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
През последните три години китоловците от островната държава почти не са извеждали лодките си в Северния Атлантически океан, въпреки големите квоти, които страната има.
"Има малко основания да се разреши ловът на китове след 2024 г.", заяви министърът на рибарството Свандис Сваварсдотир, член на ляво-зелената партия, съобщи Евронюз
"Има малко доказателства, че тази дейност е икономически изгодна", казва тя.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Търсенето на исландско китово месо е намаляло драстично, откакто Япония - основният пазар на Исландия, особено за месо от перконоги, след тригодишно прекъсване през 2019 г. се върна към търговския лов на китове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Разширяването на забранената за риболов крайбрежна зона налага китоловците да излизат по-далеч от брега, което оскъпява улова на китова в Исландия.
Думите на Сваварсдотир бяха подкрепени от Гисли Викингсон, морски биолог и специалист по китовете в Исландския институт за изследване на морската и сладката вода.
"Дори китоловът да е устойчив от биологична гледна точка, той може да не е социално или икономически устойчив, а това отново е извън нашата област", каза Викингсон.
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
Още: Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ
Броят на корабите, които участват в лова, също продължава да намалява.
През 2021 г. от 14-те китоловни кораба, които все още работят, са уловили в Норвегия 575 кита с харпуни, което е по-малко от половината от разрешената квота.
Исландия, Норвегия и Япония са единствените държави, които разрешават търговския улов на китове, въпреки критиките от страна на защитници на правата на животните и природозащитници, опасенията за токсини в месото и свиването на пазара.
В Исландия през последните години китовете се превърнаха в звезди на процъфтяващия екотуризъм.
През 2019 г., преди пандемията COVID-19 да парализира туристическия сектор, над 360 000 наблюдатели на китове се стекоха във водите на Северния Атлантически океан край Исландия, за да се любуват на величествените същества.