Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Имигрантите носят повече данъчни ползи за Великобритания от британците

05 ноември 2013, 12:51 часа • 16649 прочитания

Пристигналите след 2000 г. във Великобритания имигранти имат сериозен принос към държавните финанси, сочат резултатите от изследване на Юнивърсити колидж Лондон (UCL). Те по-скоро внасят средства, отколкото получават бонуси и се възползват от общинските жилища, гласи извод от изследването, цитиран от БГНЕС.

Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)

Още: Папата остава в критично състояние

Вероятността имигрантите, пристигнали на Острова след 1999 г., да се възползват от социалната система на Великобритания или да получат кредити, е с 45% по-малка, отколкото тази при британските граждани. Също така вероятността тези пришълци да живеят в общински жилища е 3% по-ниска от тази при англичаните, твърдят авторите на проучването проф. Кристиян Дъстман и д-р Томазо Фратини от Центъра за проучване и анализи на миграцията към UCL.

Тези различия могат частично да бъдат обяснени с по-благоприятното при имигрантите съотношение възраст-пол. Но дори когато бъдат сравнени с местните жители по една и съща възраст, пол, образование, пак при имигрантите вероятността да получат общински жилища е с 21% по-ниска, казват учените.

Особено голям е приносът към кралската хазна на имигрантите от Европейската икономическа зона (ЕС плюс Норвегия, Исландия и Лихтенщайн) в десетилетието до 2011 г., които внасят като данъци с 34% повече, отколкото получават като ползи. Имигрантите, идващи от държави извън ЕИЗ, са внесли в бюджета едва 2% повече от придобивките, които са получили (това най-често се дължи на по-големия брой деца в техните семейства). За същия период данните сочат, че британците на практика са внесли в хазната 11% по-малко пари от получените придобивки.

Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля

Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)

Проучването показва, че през 2011 г. 32% от имигрантите от страните от ЕИЗ и 43% от другите страни имат университетски дипломи – сред британците процентът сред пълнолетното население е едва 21 на сто.

На основата на тези данни твърденията за т. нар. социален туризъм или миграция по бедност не издържат.

Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната

Друго изследване на UCL, публикувано във вторник предупреждава, че намеренията на правителството да ограничат притока на имигранти в Обединеното кралство с десетки хиляди "няма да бъде нито полезно, нито е инструмент на политическата ефективност". Това проучване оспорва действията на кабинета за орязване на миграцията, свързана с търсене на работа, получаване на висше образование и събиране на членове на разделени семейства и ги определя като накърняващи репутацията на Великобритания като страна, в която е добре да живееш или да учиш.

Според преброяването от 2011 г. 13% от населението на Англия и Уелс са родени извън границите на Обединеното кралство.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес