Европейският съюз се съгласи да наложи таван на цената на руския петрол от 60 долара за барел. Решението идва след дни на интензивни преговори между отделните страни.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Договорено е таванът на цената да бъде преразглеждан редовно, за да се следят пазарните трендове, като Брюксел възнамерява стойността на лимита да е минимум 5% под средната пазарна цена. Това беше и едно от исканията на Полша, която не беше съгласна с цената от 60 долара за барел, като според някои съобщения Варшава е настоявала за таван от едва 30 долара. Важно е да се отбележи, че решението все още не е взето окончателно, но съгласието на лидерите на ЕС и особено на Полша означава, че това вероятно е въпрос на време.
Ще се самоубие ли Запада с тавана за цената на руския петрол или Путин ще бъде натикан в ъгъла?
Европейският комисар по енергетиката Кадри Симсон каза пред CNBC през септември, че Китай и Индия трябва да подкрепят мярката. "Несправедливо е да се плащат излишни приходи на Русия", каза тя тогава. Но изглежда има малко желание от страна на тези нации да се съобразят с тавана. Министърът на петрола на Индия Шри Хардип С. Пури каза пред CNBC през септември, че има морален дълг към потребителите в страната си. "Ще купуваме петрол от Русия, ще купуваме откъдето и да е", категоричен бе той.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Съобщението идва, след като от Г-7 обяви през септември, че ще наложи лимит на цената, като така цели ограничаване на приходите, които Кремъл получава. Кремъл вече предупреди, че такъв таван на цената на петрола може да предизвика хаос на енергийните пазари и да изстреля цените на суровините. Рискът за петролните пазари е, че ако таванът е твърде нисък, Москва може да изпълни заплахата си и да спре производството и износа, а това ще доведе до покачване на световните цени на петрола. Така пред западните партньори стои задачата да намерят баланса за цена, която от една страна ще ограничи постъпленията на режима в Кремъл, а оттам и възможностите за продължаване на войната в Украйна, а от друга – няма да накара Русия да спре експорта на петрол, което ще доведе до сериозен ценови шок.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Важно е да се уточни, че по данни за 25 ноември руският сорт "Уралс" се е търгувал за пръв път под 70 долара.
Следете развитието на войната в Украйна тук