Датски съд осъди на затвор жена за опит за изпиране на близо четири милиарда евро - най-голямото дело за пране на пари в историята на скандинавската държава, предава АФП.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
49-годишната литовка е признала за престъплението по време на полицейски разпити, се казва в изявление на датската прокуратура.
Между декември 2008 г. и март 2016 г. близо четири милиарда евро (4,2 милиарда долара) са били преведени чрез редица дружества, всички от които са имали сметки в естонския клон на Danske Bank.
"Това е най-голямата сума, която сме виждали в дело за пране на пари, заведено в съда в Дания", заяви в изявлението си специалният прокурор Лисет Йоргенсен.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
"Жената е имала роля в голям комплекс за пране на пари, изграден около 40 датски дружества с ограничена отговорност", добави Йоргенсен.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Използвайки експертните си познания, тя е "направила възможно дружествата да прехвърлят пари, за да прикрият незаконния им произход", заяви прокурорът.
Според прокуратурата други двама обвиняеми по делото също са били свързани с дружествата.
Единият е 49-годишна бивша руска гражданка, която е задържана, след като е била екстрадирана от Обединеното кралство през декември 2021 г., а другият е 56-годишен литовец, живеещ в Дания.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Осъдената литовка получи три години и 11 месеца затвор за пране на милиони по отделно дело.
Заедно с присъдата от днес общата ѝ присъда е осем години затвор.
Прокурорите също така заявиха, че случаят е свързан с по-голям скандал, в който е замесена Danske Bank, най-голямата банка в Дания.
Банката все още се възстановява, след като беше въвлечена в криминални разследвания в няколко държави във връзка с преводи на стойност около 200 млрд. евро, преминали през естонския ѝ клон в периода 2007-2015 г., в които са участвали около 15 000 чуждестранни клиенти, много от които руснаци.