На 14 януари фермери от Румъния отново блокираха движението на камиони през контролно-пропускателния пункт "Сирет" на границата с Украйна.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Държавната гранична служба на Украйна обяви, че около 14:00 ч. украинските граничари са били информирани от румънската гранична полиция, че румънски фермери и земеделски производители са блокирали движението на ГКПП "Сирет", разположен срещу украинския ГКПП "Порубне".
Въпреки това движението на автомобили, автобуси и пешеходци се извършва както обикновено.
В събота, 13 януари, подобна блокада на движението на територията на Румъния продължи шест часа. Вечерта румънските фермери вдигнаха блокадата, предаде "Украинска правда".
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: Румънски съд гледа дело срещу сина на бивш български земеделски министър
Защо протестират румънските фермери?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Румънските земеделски производители настояват правителството да им окаже помощ, включително чрез субсидии, за да се противопоставят на високите застрахователни ставки и да се конкурират с потока от украински продукти, навлизащи в Европейския съюз.
Още: Пада ли контролът по Дунав с влизането ни в Шенген? Наши евродепутати питат ЕК
Румъния се превърна в една от ключовите страни за транзит на украински продукти след началото на руската пълномащабна инвазия в Украйна и блокадата на морските маршрути. Ролята ѝ нарасна, след като ембаргото върху вноса на украински селскостопански продукти беше въведено от няколко държави в Източна Европа, включително България, както и след като бяха блокирани няколко контролно-пропускателни пункта на украинско-полската граница от страна на Полша.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
Инцидентът беше предшестван от блокирането на четири пропускателни пункта с Украйна от полски шофьори през ноември в знак на протест срещу либерализирането на правилата за транзит на украински камиони от страна на ЕС. В резултат на тази блокада се образуваха огромни опашки от двете страни на границата, които завариха шофьорите на минусови температури. Полските фермери също протестираха.
Още: Пак блокада на границата между Полша и Украйна - полските фермери протестират (ВИДЕО)