След медийни публикации и първите разследвания за нелегално принудително депортиране на търсещи убежище от Хърватия, властите в Загреб признаха за съществуването на подобна практика. Началникът на хърватската полиция Никола Милина съобщи, че на разпространените в интернет видеозаписи на нелегална депортация са заснети служители на полицейските специални сили.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Трима от тях са идентифицирани и са отстранени от служба.
„В наш интерес е да се проведе пълно разследване на инцидента“, заяви Милина.
По-рано бе публикувано журналистическо разследване на германския седмичник „Der Spiegel“, на обществената телевизия ARD и на други европейски медии. Разследването е цитирано от Дойче веле.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Според журналистите, хърватски и гръцки сили на специалните части по границите на двете държави връщат незаконно нелегалните мигранти в съседните страни и пречат на тяхното влизане. На получените видеозаписи се виждат хора с маски, които с палки отблъскват опитващите се да пресекат границата бежанци.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
На 7 октомври премиерът на Хърватия Андрей Пленкович нареди да започне разследване след настоятелно искане от страна на ЕС.
Властите в Гърция, от своя страна, отхвърлят категорично обвиненията. „Всякакви претенции“ ще бъдат проучени от гръцкото правосъдие, заяви на 8 октомври министърът по миграцията и убежището Нотис Митаракис по време на срещата на вътрешните министри на ЕС в Люксембург.
Хърватия и Гърция са разположени на така наречения „балкански маршрут“, по който се придвижват мигранти от Близкия Изток, Азия и Африка към Западна Европа. В Хърватия те влизат най-често от Босна и Херцеговина, а в Гърция – през море или през Турция.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми