Преговори по същество между правителствата на Германия и САЩ по „Северен поток-2” ще започнат, след като приключат назначенията на ключови постове в американската администрация. Независимо от това, двете страни дадоха сигнал за готовност за компромис, твърди германският вестник „Ханделсблат”, позовавайки се на собствени източници на информация.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
От Министерството на икономиката на Германия подчертават, че когато бъдат номинирани и утвърдени от компетентните институции в САЩ контактните лица и хомолозите на министъра на енергетиката Петер Алтмайер, тогава ще започне и диалогът между тях.
В момента германското правителство обсъжда „пакетно решение”, което би удовлетворило Вашингтон и би разсеяло съмненията му относно „Северен поток-2”, пише изданието. Сериозни разногласия предизвиква искането на САЩ отново да бъдат проведени преговори по договора за транзит на руски газ за Европа през Украйна. Това засяга основно и въпроса за прилагане на механизма на изключване, т.е. спиране на газоподаването по „Северен поток-2”, ако Русия намали обема на транзитирания през Украйна газ.
Германия има готовност да обсъди подобна възможности, но отхвърля автоматизма, към който се стремят САЩ. В Берлин се опасяват, че в противен случай снабдяването с газ на Германия ще бъде силно зависимо от Украйна.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
„В крайна сметка не се изключва, че газов конфликт може да бъде провокиран не от Москва, а от Киев”, пише още „Ханделсблат”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
В тази връзка федералното правителство смята, че е възможно да приеме единствено политическа декларация, в която да се споменава готовността на германските власти да спрат доставката по „Северен поток-2”, в случай че Русия окаже умишлено натиск върху Украйна.
Този вариант, обаче, също предизвиква въпроси. В Берлин смятат, че ако бъде получено разрешение за експлоатация на газопровода „Северен поток-2”, ще бъде трудно то да бъде изтеглено обратно, а компанията „Nord Stream 2 AG” може да поиска от германските власти компенсации в случай на преустановяване на доставките.
Според изданието, конфронтационната логика около „Северен поток-2” е отстъпила място на готовността за компромис и от двете страни на Атлантическия океан. Берлин се стреми да намери решение, което би му позволило да не изгуби Москва и в същото време да удовлетвори исканията на Вашингтон във връзка с проекта.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
По-рано изданието съобщи, че САЩ са дали знак за готовност да започнат диалог са свалянето на санкциите срещу „Северен поток-2”, но очакват преди това да бъдат изпълнени редица условия. Те настояват въпросът за реализацията на газопровода да бъде обвързан с механизъм, който да позволи използването му в случай на съкращаване на транзитните доставки през Украйна. Според САЩ, доставката на газ по „Северен поток-2” може да бъде преустановена, ако Москва се опита да окаже натиск върху Украйна, съкращавайки обемите на подавания таз, подчертава „Ханделсблат”.