"Грийнпис" предупреди след скорошно разследване за свръхзамърсяване с пластмасови микрочастици на реките във Великобритания.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
"Грийнпийс" обърна отново внимание по темата за микрочастиците от пластмаса в реките, след като откри замърсявания във всички реки, тествани във Великобритания, наричайки го "проблем с огромна сложност".
"Ние пренебрегваме този проблем и това е опасно", предупреди Дейвид Сантило, старши изследовател в лабораториите на "Грийнпийс" в Университета в Ексетър.
"След като микропластмасите са в реката, те не могат да бъдат премахнат отново, така че трябва да решим проблема при източника на замърсяване.", заяви Сантило пред АФП, цитирани от БГНЕС.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
По-рано тази година изследователите от неправителствената организация теистваха 13 реки, хвърляйки мрежи в 30 селски и градски района. В резултат на това са били открити 1271 парчета от 15 различни вида микро пластмаси, почти половината от които са от полиетиленови, и са включвали микрочастици от деградирали сламки до микросфери.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Само две от 30-те области не са дали положителни резултати, заяви "Грийнпийс" в своя доклад, публикуван в сряда. "Свидетели сме само на върха на пластмасовия айсберг", се казва в докладът.
Влиянието на микропластмасите върху сладководната фауна все още не е определено, се казва в проучването.
Най-замърсена е река Мърси в Северозападна Англия, като само за половин час от нея са извадени повече от 875 микропластични проби.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
„Грийнпийс” призоваха британското правителство да определи цели, обвързани с правни норми, които да намалят производството на пластмасови опаковки за еднократна употреба с поне 50% до 2025 година.