За серията от взривове в Приднестровието са използвани гранати, произведени в Русия и използвани само от армиите на Русия, Приднестровието и Габон. Това пише New York Times, като се позовава на заместник-министъра на вътрешните работи на Молдова Сержио Дякону.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
„Не мисля, че са били габонци“, подчертава той.
На 22 април руското отбранително министерство заяви, че следващата стъпка на руската армия във войната срещу Украйна е превземането на целия юг на страната и по-нататъшен изход към Приднестровието, където уж „също се отбелязват факти на потисничество на рускоезичното население“.
На 25 и 26 април в Приднестровието беше обстреляна сградата на Министерството на държавната сигурност в Тираспол и взривени две кули на радио-телевизионния център. Властите на самопровъзгласилата се република обявиха тези инциденти за терористични актове. Според тях още един терористичен акт е бил извършен във военно поделение в село Паркани.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Депутатът в молдовския парламент от управляващата партия "Действие и солидарност" Оазу Нантой казва пред The Insider, че смята случващото се за провокация на руските специални служби. В същото време молдовският президент Мая Санду не споменава Русия, отговаряйки на въпроси за атаките на извънредно заседание на Съвета за сигурност.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
В същото време военният кореспондент и автор на проекта Wargonzo Семьон Пегов съобщи, че се твърди, че Румъния подготвя инвазия в Приднестровието. Това съобщили източници на проекта в Кишинев. Изданието обещава подробности.
По-рано в мрежата се появи видео на военен конвой на румънските въоръжени сили, който се отправя към Украйна.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
Преди това Министерството на отбраната на Румъния реагира на ситуацията в Приднестровието. Шефът на ведомството Василе Динку нарече инцидентите в Приднестровието провокация. Всичко, което се случва в страната, буди тревога във ведомството. В същото време той подчерта, че въпросът за изпращането на оръжие от Румъния в Украйна не е на дневен ред.
Приднестровската Молдовска република (ПМР) е непризнато държавно образувание, заемащо тясна ивица на левия бряг на Днестър на територията на Молдова. Тя възниква в началото на 90-те години на миналия век в резултат на политическа и краткотрайна въоръжена конфронтация между предимно руско и украинско население в региона, от една страна, и молдовците, които първо се застъпват за независимост от СССР, а след това – за обединение с Румъния, от друга.
Активната фаза на военните действия продължава от март до юли 1992 г. Много видни представители на сепаратисткото движение в Източна Украйна са воювли в Приднестровието, сред тях Игор Стрелков (бивш министър на отбраната на ДНР), Александър Бородай (бивш министър-председател на ДНР), Владимир Антюфеев (бивш „силов“ вицепремиер на ДНР).
Статутът на ПМР все още не е уреден. Преговорният процес под егидата на ОССЕ е в застой след изостряне на отношенията между Русия и другите посредници - САЩ, ЕС и Украйна. От приблизително 450 хиляди жители 220 хиляди имат руско гражданство. През 2006 г. се провежда референдум, на който 97,1% (при избирателна активност от 78,5%) от приднестровците гласуват за присъединяване към Русия.
ВИЖТЕ ОЩЕ: И България очаква война в Молдова, Украйна предупреди за руска ракета, минала над украинска АЕЦ