Германия и Саудитска Арабия се договориха да върнат посланиците си, десет месеца след като Рияд отзова своя дипломатически представител заради критиките на Берлин за намесата на Кралството в Ливан, предаде БГНЕС.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Саудитска Арабия реагира все по-остро на критиките на западни държави. Страната върна посланика си от германската столица през ноември 2017 година след озадачаващата оставка на ливанския премиер Саад Харири по време на визита в Риад. Зигмар Габриел, по това време министър на външните работи на Германия, заяви, че съседите на Ливан трябва да оставят страната да определя сама съдбата си, с което предизвика гнева на Саудитското кралство, откъдето отрекоха да са оказвали влияние върху решенията на Харири. Харири, който има още френски и саудитски паспорт, оттегли оставката си след завръщането си в Ливан. Инцидентът се разглежда като поредния сблъсък с регионалния архивраг Иран, тъй като Харири подобри отношенията с "Хузбула" — шиитска групировка, подкрепяна от Техеран.
Наследникът на Габриел - Хайко Маас, се срещна в кулоарите на Общото събрание на ООН със своя саудитски колега Абдел ал Джубейр и изрази съжаление за случилото. Той обяви, че двете държави са се разбрали да върнат обратно посланиците.
"През последните месеци нашите отношения преживяха недоразумения, които са ярък контраст с иначе силните ни стратегически връзки с кралство Саудитска Арабия и ние искрено съжаляваме за това", заяви Маас пред събралите се репортери.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Джубейр също отбеляза "дълбоките стратегически връзки", които страната му има с Германия. "Кралството и Германия имат водеща роля за повишаване на международната сигурност и стабилността на глобалната икономика", подчерта той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Саудитска Арабия, която поддържа изключително тесни връзки със Съединените американски щати, все по-ясно дава да се разбере, че няма да толерира критики. Миналия месец Риад изгони посланика на Канада и замрази двустранните търговски отношения, след като Отава порица репресиите срещу активисти за човешки права в кралството. Заради сходни критики за нарушаване на човешки права, през 2015 година Саудитска Арабия отзова посланика си и от Швеция.