От утре (1 ноември) Германия ще бъде първата европейска страна, въвела трети "неопределен" пол за новородените, съобщава "Шпигел".
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Родителите на децата ще могат да оставят празно полето в акта за раждане, в което се посочва дали детето е момче, или момиче, съобщават немските медии.
Става въпрос за децата, които са родени с характерни и за двата пола белези.
Това ще даде възможност на родителите да не определят сами дали с бъдещи операции и терапии ще превърнат детето в момиче или момче. Законодателната промяна позволява на родителите да не определят пола на бебето си и така да позволят на децата, родени с характеристики и на двата пола, да изберат дали искат да станат мъж, или жена.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Очаква се скоро да бъдат променени и личните карти в Германия. В тях вече в полето за пол ще може да се отбелязва и "Х".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Според правозащитници обаче този ход е грешен, тъй като интерсексуалните хора ще се сблъскват с куп проблеми в съвременния свят, който е полово разделен.
Според статистиката едно на 1500-2000 новородени е интерсексуално.
Законът беше приет след решение на конституционния съд, според което, ако човек чувства категорично, че принадлежи към даден пол, има личното право да избере как да се определи.
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
По-рано Австралия стана първата страна в света, която въведе правни насоки за признаването на пола. Според австралийската система, която се прилага за всички документи, хората могат да избират трета категория независимо от това дали са се подложили на операция за смяна на пола или на терапия с хормони.
Според директора на правозащитната организация ILGA - Европа (Международната асоциация на лесбийки, гейове, бисексуални, транс и интерсексуални), ЕС изостава по въпроса.