Овладяването на цените на електроенергията е най-важната задача за Германия. Това стана ясно от редица изяви на немски министри в последните дни, обобщени от БНР.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Германският министър на финансите Кристиан Линднер предупреди, че правителството трябва да се справи с нарастващите цени на електроенергията "с най-голяма спешност", след като в петък водещ немски икономист предупреди за "гигантски шок", пред който е изправена най-голямата икономика в Европа.
В интервю за вестник "Билд ам Зонтаг", цитирано от Блумбърг, Линднер каза, че са необходими бързи действия или "инфлацията ще бъде все повече движена от кризата с електроенергията".
Според него пазарът на електроенергия трябва да бъде подложен на основен ремонт, така че цените на тока вече да не са свързани с все по-скъпия газ, генерирайки по този начин милиарди евро печалби за операторите на вятърни, слънчеви и въглищни съоръжения "за сметка на потребителите", добави Линднер.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Инвазията на Русия в Украйна вкара Европа в най-тежката й енергийна криза от десетилетия насам, с нарастващи разходи за газ и електричество, които подклаждат допълнително инфлацията, подкопават стойността на еврото и заплашват да вкарат икономиките в рецесия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
На фона на предупрежденията за спиране на тока и социални вълнения тази зима, европейските политици вече са отделили около 280 милиарда евро, за да облекчат тежестта, която понасят бизнеса и домакинствата, но помощта рискува да бъде по-малка от мащаба на извънредната ситуация.
Коментарите на германския финансов министър идват, след като Себастиан Дулиен, директор на института за икономически изследвания IMK, каза, че някои членове на правителството на канцлера Олаф Шолц изглежда не са разбрали обхвата на заплахата, предупреждавайки, че "Германия е изправена пред гигантски макроикономически шок".
Според т.нар. "консервативна" оценка на базирания в Дюселдорф институт компаниите, домакинствата и държавата ще трябва да поемат допълнително бреме от повече от 200 милиарда евро през следващата година, или около 5% от брутния вътрешен продукт, каза Дулиен в края на работната седмица в серия от съобщения в "Туитър".
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми