Законодателите в Германия постигнаха твърд компромис относно цените на въглерода, като извадиха парламента от задънената улица заради оспорваните от правителството реформи в областта на климата.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
В изтощителна шестчасова среща, която приключи в малките часове, те се съгласиха, че предприятията ще плащат 25 евро (28 долара) за тон въглерод, който използват, от януари 2021 г. – два пъти повече от първоначално предложената ставка.
Новата ставка, на която се противопоставят бизнес лобитата, се очаква да нарасне до 55 евро на тон до 2025 г., преди в крайна сметка да бъде включена в система за търговия с въглерод в рамките на целия ЕС.
Постигнатото поднови надеждата, че правителството на Ангела Меркел може да прокара пакета си за климатична реформа от четири части преди Коледа.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Пакетът, който включва и планове за намаляване на цените на железопътния транспорт и повишаване на данъците върху въздушното пътуване, беше широко одобрен от двете палати на германския парламент миналия месец.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
И все пак заради спора за разходите за новите политики регионалните представители в горната камара блокираха някои елементи от законопроекта, принуждавайки правителството и федералните провинции да се върнат към масата за преговори.
Правителството на Меркел бе изправено пред критика, след като представи новия пакет за климата през септември, като екологичните НПО и опозиционните партии твърдят, че му липсва амбиция.
От опозиционната партия Зелени заявиха, че "много, много повече" е необходимо след пробива днес.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми