Германия ще бъде първата страна, която ще забрани масовото избиване на мъжки пилета в птицевъдната промишленост, обяви днес правителството.
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Мярката, приета от кабинета, предвижда забрана за избиването на пилета от 2022 г. като „значителна стъпка напред в хуманното отношение към животните“, заяви в изявление министърът на земеделието Юлия Клокнер.
В много птицевъдни ферми мъжките пилета се отделят от женските скоро след излюпването и се убиват, тъй като те не произвеждат яйца и дават по-малко месо.
Всяка година в Германия се избиват десетки милиони мъжки пилета, пише АФП.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Активистите за хуманно отношение към животните отдавна водят кампания за прекратяване на тази практика, но фермерите се оплакват, че няма практична, достъпна и хуманна алтернатива.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Според Клокнер, новите технологии за определяне на пола на пилетата преди да се излюпят, се очаква да станат широко достъпни до влизането на забраната в сила.
„Инвестирахме милиони евро в алтернативи, обединявайки хуманното отношение към животните и икономическата ефективност на германска територия“, каза министърът.
Според нея, превръщайки се в първата държава в света, която ще прекрати тази практик, Германия може да стане модел за подражание на други страни.
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
Още: Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ
Законън предвижда от 2024 г. птицевъдите да използват методи, които определят пола на пилето още преди излюпването.
Германия и Франция се ангажираха да работят заедно за прекратяване на практиката на избиване на мъжки пилета до края на 2021 г.