Канцлерът Олаф Шолц и ръководителите на 16-те германски провинции ще обсъдят днес по-строг граничен контрол и нови правила за депортиране, докато провеждат спешни преговори за справяне с нарастващата миграция.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
През първите четири месеца на 2023 г. в Германия са подадени около 101 981 молби за убежище - увеличение със 78% в сравнение със същия период на 2022 г.
Миналата година в Германия бяха подадени почти 218 000 молби за убежище - най-много след периода 2015-2016 г. Най-голям брой новопристигнали са от разкъсваните от войни Сирия и Афганистан, следвани от Турция и Ирак.
Освен това повече от един милион души са пристигнали от Украйна, съобщи АФП.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Регионалните лидери отдавна настояват за повече помощ и пари, за да се справят с новопристигналите, като много от тях са принудени да строят временни приюти.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
За да помогне за намаляване на натиска върху местните власти, правителството обмисля да затегне граничния контрол, предава БГНЕС.
"В зависимост от ситуацията, правителството ще разшири съществуващата концепция за гранична сигурност с Австрия до други граници в Германия", се казва в него.
Понастоящем само на границата на Германия с Австрия се прилага фиксиран граничен контрол, който се прилага за всички преминаващи през нея. Германия граничи също с Белгия, Чешката република, Дания, Франция, Люксембург, Нидерландия, Полша и Швейцария.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
В подготвеното от правителство проектоспоразумение се казва още, че "за връщането на лицата, които са задължени да напуснат страната, в техните страни на произход е необходимо да се подобри сътрудничеството с многобройните страни на произход".
Пробизнес партията СвДП, която е част от коалиционното правителство на Германия заедно със СДПГ на Шолц и Зелените, призова за разширяване на списъка със "сигурни" страни на произход.
В документа се казва също, че правителството подкрепя засилването на контрола по външните граници на ЕС, включително възможността за постоянен граничен контрол с други държави от ЕС.
Според вестник "Билд" по-новата версия на документа включва и предложения за ускоряване на подаването на молби за убежище и депортирането на нарушители.
Неотдавнашният приток на търсещи убежище съвпадна с нарастването на подкрепата за крайнодясната партия Алтернатива за Германия, особено в Източна Германия.
В момента антимигрантската партия получава около 15 % от гласовете в сравнение с 10,3 % на последните парламентарни избори през 2021 г.