До декември 2019 г. на 96% от 5,3 милиона такива машини са инсталирали нов софтуер за намаляване на вредните емисии. Работата е трябвало да приключи през 2018 година.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Преоборудването на произведени преди дизелови автомобили с нов софтуер в Германия все още не е напълно завършено, въпреки че до началото на декември 96 процента от 5,3 милиона такива коли вече са получили нов софтуер. Това съобщи Федералното министерство на транспорта в отговор на искане на агенцията ДПА, предаде БГНЕС.
През 2017 г. на среща на представители на германската автомобилна индустрия и членове на правителството беше решено да намалят емисиите на вредни вещества чрез актуализация на софтуера на дизеловите автомобили. Преобразуването е трябвало да приключи до края на 2018 г. До август 2019 г. стана възможно инсталирането на нов софтуер на 4,5 милиона автомобила. Всички разходи се поемат от производителите.
В същото време 2,5 милиона автомобила са били произведени от Volkswagen и преди да се инсталира нов софтуер, е необходимо да се премахне нелегалният софтуер, който позволи да се манипулират данни за емисиите на вредни вещества. През лятото на 2018 г. стана известно, че новият софтуер ще бъде допълнително инсталиран на още милион автомобили, така че общият брой на преоборудваните дизелови автомобили ще достигне 6,3 милиона.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Междувременно от 31 май 2018 г. в Германия влязоха в сила първите забрани за автомобили с дизелови двигатели - на такива автомобили е забранено да влизат в определени градове или в определени участъци от магистрали. През февруари Федералният административен съд в Лайпциг разреши на градовете и общините да налагат подходящи забрани с цел намаляване на азотни оксиди във въздуха.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
„Дизелгейт“ започна през 2015 г., когато американските власти разбраха, че Volkswagen умишлено е занижавал данните за съдържанието на вредни вещества в отработените газове на дизеловите двигатели.