Позицията на германските власти по отношение на газопровода „Северен поток 2“ остава неизменна, като от Берлин смятат, че става въпрос за търговски проект, съобщи в петък на брифинг представителят на министерския съвет на страната Улрике Демер, цитирана от ТАСС.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
„Позицията ни не се е променила: става въпрос, преди всичко, за търговски проект, но едновременно с това Германия и други европейски страни са заинтересовани Украйна да продължи да играе роля на страна-транзитьор на руски газ“, заяви тя.
По думите на Демер, правителството на Германия приветства началото на преговорите между Русия, Украйна и Европейския съюз за „продължаване на газовия транзит след 2019 година“.
Със старта на своето изграждане преди три години, руският газопровод влоши драстично вече напрегнатите отношения между Германия и Полша. Докато ЕС е объркан от настояването на Берлин строежът да бъде завършен, Варшава твърди, че ше има негативни последици за сигурността на ЕС, ако „Северен поток“ 2 започне да функционира.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Планираният газопровод, минаващ през Балтийско море, се очаква да бъде завършен през 2020 г., като разходите по конструкцията се оценяват на 10 млрд. евро.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
При пълна експлоатация той ще доставя до 55 млрд. куб.м годишно природен газ директо до Германия, заобикаляйки неудобните Украйна и Полша, които са и най-големите противници на проекта.
Напрежението между Варшава и Берлин заради газопровода се усети и във вторник, когато полският президент Анджей Дуда направи официална визита в Германия.
След неговата среща с германския президент Франк-Валтер Щайнмайер Дуда отново призова за прекратяване на строежа на „Северен поток“ 2, като заяви, че проектът нарушава енергийния баланс на целия регион, като увеличава влиянието на един доставчик.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Паралелно със „Северен поток“ 2 руската компания „Новатех“ планира изграждането на терминал за втечнен природен газ в Германия, само на 140 км от Росток.
В същото време, заплашена от американските санкции, Германия се съгласи да увеличи вноса на втечнен природен газ от САЩ, за да балансира между Москва и Вашингтон.
Понастоящем в Конгреса на САЩ се обсъждат пет варианта за санкции срещу германски компании и други страни членки на ЕС, участващи в изграждането на „Северен поток 2“.
Съмненията по дострояването на газопровода се подхранват и от отказа на Дания да одобри маршрута на проекта, желаейки той да бъде преразгледан на европейско равнище.