Външната министърка на Италия Федерика Могерини ще бъде новият Върховен предствител на ЕС за външната политика. Това реши преди минути Европейският съвет. Информацията съобщи в социалната мрежа Twitter досегашният председател на Съвета на ЕС Херман ван Ромпой.
Още: Заради намеса в изборите: Мерц заплашил Мъск със съд
Още: 3 години война: Специален ПВО подарък от Швеция за Украйна (ВИДЕО)
Другата основна претендентка за поста бе Кристалина Георгиева. Могерини обаче се радваше на по-голяма подкрепа от страна на държавите-членки на ЕС.
В надпреварата обаче имаше и политически момент. След като представител на ЕНП стана председател на ЕК, а начело на ЕП застана социалист, усилено се говореше, че някой от лявото пространство трябва да заема поста на външен министър на ЕС, а начело на Европейския съвет е кандидат на ЕНП. Точно така се и случи - представителката на европейските социалисти Федерика Могерини получи поста. А както се очакваше, за председател на Европейския съвет пък бе избран действащия полски премиер Донлад Туск.
При пристигането си в Брюксел за заседанието на Европейския съвет президентът Росен Плевнелиев заяви, че кандидатурата на Георгиева е достойна и България ще се бори тя да получи силен ресор и още по-ярко предствителство в следващата Европейска комисия. Още не е ясно какъв ще бъде този ресор.
Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Папата остава в критично състояние
По-рано днес лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира, че високите постове в ЕС вече са разпределени и упрекна управляващите от кабинета "Орешарски", че не са оказали достатъчна подкрепа на Кристалина Георгиева. „Тогава, когато и геостратегически са решавани нещата и са давани кандидатури, явно в България са правели сметки дали и как Станишев да стане евродепутат, дали еврокомисар, или Вигенин съответно. Мисля, че българските социалисти за пореден път тяснопартийно искаха да уредят себе си", заяви Борисов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Върховният представител на ЕС за външната политика се избира от Европейския съвет с квалифицирано мнозинство, със съгласието на председателя на ЕК. Мандатът му е пет години, по подобие на този на останалите комисари.