Руската държавна газова компания "Газпром" ще спре доставките на газ за нидерландската „GasTerra” с незабавен ефект, съобщиха от централата на фирмата. До решението се стигна, след като Нидерландия отказа да плаща в рубли, съобщи сайтът NL Times.
Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Папата остава в критично състояние
В резултат на това „Газпром” няма да изпълни споразумението си за доставка на 2 млрд. куб. м газ от 31 май до 1 октомври. Тогава изтича договорът на нидерландската компания с „Газпром”. „GasTerra” заяви, че многократно е настоявала от „Газпром” да се придържа към условията на договора, включително споразуменията за доставка и обработка на плащанията.
Половината от „GasTerra” е собственост на Energie Beheer Nederland, която пък е собственост на държавата. Една четвърт от „GasTerra” е собственост на „Shell”, а останалата част се държи от „Esso”. "Търговецът на газ „GasTerra” реши да не изпълнява едностранните изисквания за плащане на „Газпром”", се казва в изявление на компанията, цитарано от БГНЕС.
По-рано днес „GasTerra” заяви, че за да изпълни условията на „Газпром”, ще трябва да открие сметка в евро и друга в рубли в Газпромбанк в Москва. Това обаче вероятно би нарушило санкциите на Европейския съюз, като освен това носи "твърде много финансови и оперативни рискове", свързани с извършването на плащането по този начин.
Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
"По-специално откриването на сметки в Москва съгласно руското законодателство, контролирано от руския режим, е твърде голям риск за компанията от Гронинген", заяви „GasTerra”. Нидерландската компания заяви, че е очаквала решението на „Газпром” и е купувала газ от други източници.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
"Европейският газов пазар е силно интегриран и голям. Невъзможно е да се каже предварително какъв ефект ще има загубата на 2 млрд. куб. м. руски газ върху ситуацията с предлагането и търсенето и дали европейският пазар може да поеме тази загуба на доставки с ограничени последици", заяви „GasTerra”.
Още по темата Украйна - четете тук.