Френският премиер Едуар Филип представи днес плановете на правителството за провеждане на реформи на пазара на труда, определяйки ги като „амбициозни, балансирани и справедливи“.
Още: Три години война в Украйна: Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща пристигнаха в Киев (ВИДЕО)
Още: Шкварек: Вотът в Германия беше своеобразен референдум за войната в Украйна и мигрантите
В рамките на новите предложения се ограничава ролята на синдикатите при работата на малките компании, ограничават се изплащанията при неправомерни уволнения и се позволява на началниците да договорят повече условия за работа директно със своите служители.
Лидерът на CFDT, най-големия синдикат в частния сектор, Лорен Берже заяви, че е „разочарован“ от реформите, които бяха и част от предизборните обещания на президента Еманюел Макрон.
От своя страна Жан-Клод Мили, който е начело на крайнолевия синдикат „Force Ouvrierе”, изрази несъгласие с някои от измененията, но също като Берже, няма да настоява членове на неговата организация да излизат на протести.
Още: Заради намеса в изборите: Мерц заплаши Мъск със съд
„Сега ще се проведе публичен дебат… За щастие ние свършихме нашата работа като синдикати“, заяви той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 3 години война: Специален ПВО подарък от Швеция за Украйна (ВИДЕО)
Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Въпреки това подкрепяният от комунистическата партия синдикат CGT призова за протест и демонстрации срещу реформите, които ще се състоят на 12 септември.
Обявяването на реформите идва в ключов момента за вътрешнополитическия дневен ред на Макрон, който се опитва да насърчи предприемачеството във Франция, където безработицата е 9,5%, предаде БГНЕС.
Според президента реформата е необходима, за да се въведе по-голяма гъвкавост във френския трудов кодекс и така да се насърчи наемането на нова работна ръка.
Още: Папата остава в критично състояние
Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля
„Ние сме единствената голяма икономика в Европейския съюз, която не се е преборила с масовата безработица вече повече от три десетилетия“, заяви той в интервю за списание „Le Point“, публикувано в сряда.