Нобеловата награда за литература за 2022 г. се присъжда на френската авторка Ани Ерно „за смелостта и клиничната острота, с които тя разкрива корените, отчужденията и колективните ограничения на личната памет“. Това се казва в официалното съобщение на Шведската академия.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
В своите книги Ерно последователно и от различни ъгли разглежда един живот, белязан от силни различия по отношение на пол, език и класа. Пътят ѝ до авторството е дълъг и труден.
Нейната паметна работа, акцентираща на нейния селски произход, се появява рано като проект, опитващ се да разшири границите на литературата отвъд художествената литература в тесния ѝ смисъл. Въпреки класическия си характерен стил, тя заявява, че е по-скоро „етнолог на себе си“, отколкото писателка.
Наградата се присъжда от Шведската академия и е на стойност 10 милиона шведски крони (914 704 долара). Наградите за постижения в науката, литературата и мира са учредени със завещанието на шведския химик и инженер Алфред Нобел, чието изобретение на динамита го направи богат и известен, и се присъждат от 1901 г.
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Френската писателка Ани Ерно е родена през 1940 г. и е израснала в малкото градче Иветот в Нормандия, където родителите й са имали комбиниран магазин за хранителни стоки и кафене. Сред най-известните ѝ творби са романите "Мястото" и "Обикновена страст". Носител е на множество литературни отличия. През 2019 г. печели наградата "Грегор фон Рецори" за "Una Donna" и попада в кратияк списък за Международна награда "Мен Букър" за "Годините". През 2018 г. получава награда "Хемингуей" за цялостно творчество.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
ОЩЕ: Шведски генетик, работил върху генома на неандерталците, получи Нобел за медицина