Франция е изправена пред най-дълбоката рецесия след края на Втората световна война заради широкото блокиране за спиране на коронавирусната криза, предупреди министърът на финансите Брюно льо Мер.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
"Най-лошото число за растеж във Франция от 1945 г. насам беше -2,2 процента през 2009 г., след финансовата криза от 2008 г. Вероятно ще бъдем много под -2,2 процента" тази година, заяви Льо Мер пред комисия пред Сената.
Впоследствие беше уточнено, че вероятно спадът ще е -2,9 процента, а Франция вероятно ще се изправи и пред по-лоши резултати, поясниха от финансовото министерство пред АФП.
"Това е индикация за амплитудата на икономическия шок, пред който сме изправени", каза Льо Мер.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Франция наложи в национален мащаб оставането у дома от 17 март след закриването на всички несъществени предприятия. Властите заявиха, че блокирането ще продължи най-малко до 15 април.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Статистическият офис Insee заяви миналия месец, че блокирането е намалило общата икономическа активност с 35 процента и изчисли, че всеки месец спиране ще намалява годишния БВП с три процент.
Услугите, тежката промишленост и строителството са големите губещи, казаха от Insee, тъй като фабриките са затворени и само шепа бизнес сектори, като супермаркети и аптеки, остават отворени.
Вълна от френски компании със сини чипове изоставиха целите си за рентабилност за годината, докато сдруженията на работодателите предупредиха, че стотици по-малки фирми и магазини рискуват да фалират.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Правителството обеща 45 милиарда евро гаранции за заеми и други облекчения, за да помогне на компаниите да преминат през кризата.