Водещият образователен филантроп на Обединеното кралство Питър Лампъл призова младите британци да не бързат да кандидатстват за университет. Според него завършилите не могат да плащат дълговете си за обучение, създавайки допълнителна тежест за държавния бюджет, и често не намират работа по специалността си, пише британският вестник The Telegraph.
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Според Лампъл, който е основател и председател на благотворителната организация Sutton Trust, нарастващият брой кандидати за висше образование се е превърнал в „огромен“ проблем. Коментарите му са на фона на рекорден брой кандидатури за университети: 44% от всички 18-годишни в Англия искат да получат място във висшите учебни заведения в страната, което е с 10% повече от миналата година, допълва агенция Фокус.
Междувременно в британското правителство има нарастваща загриженост относно броя на студентите, които влизат в университет, но в крайна сметка биват обременени с дългове, които не могат да платят. В резултат на това хазната трябва да плаща сметките, обяснява вестникът.
Лампъл е похарчил милиони лири и е посветил 20 години от живота си, за да увеличи броя на студентите в неравностойно положение в най-престижните британски университети. Но сега той е убеден, че има „твърде много“ хора, които получават дипломи.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
„Мисля, че има твърде много деца, които посещават университети. Твърде много завършили студенти са силно задлъжнели - нивото на дълга е астрономическо - и в много случаи те придобиват умения, от които пазарът не се нуждае“, обясни той пред The Telegraph.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
„Студентите няма да могат да изплатят дълга си, така че това е голям проблем. Кой ще плати? Ние им даваме пари - данъкоплатецът финансира обучението им - и данъкоплатецът няма да си върне средствата“, добави той.
Лампъл също така предложи в интервюто, че някои студенти са „по –подходящи“ за професионално обучение в производството, което вече се предлага от няколко компании, включително Amazon и Goldman Sachs. Участниците в такива програми „получават възможност да печелят пари и да учат, да завършат обучението си без дългове и да придобият уменията, от които се нуждае пазарът“, подчерта филантропът.
Междувременно британските министри вече изясниха, че възнамеряват да популяризират тази инициатива, така че повече млади хора, включително тези, които желаят да отидат в университет, да оценят ползите от подобна възможност. Източници, близки до министъра на образованието Гавин Уилямсън, казаха пред The Daily Telegraph, че той „напълно подкрепя“ констатациите на Лампъл.
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)