България е с най-голямо месечно намаление на цените на продуктите собствено производство сред страните от ЕС, сочат данни на Евростат.
Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Папата остава в критично състояние
Цените на индустриалното производство в България са със спад от минус 12,6%. След нея са Словакия (минус 11,6%) и Гърция (минус 6%).
Най-голямо годишно увеличение на цените на промишлените производители бе отчетено в Унгария (+63,5%), Латвия (+51,2%) и Румъния (+44,8%). Единственото намаление се наблюдава в Ирландия (-13,0%).
В България годишното увеличение е с 25,3%.
Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
През ноември цените на промишленото производство в ЕС са били повлияни по-специално от 56% увеличение на цените на енергията и увеличение на цените на потребителските стоки (17,1%), на цените на междинните стоки (15,5%) и на цените на стоките за дълготрайна употреба (9,7%).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Най-значително увеличение на цените на продуктите, напускащи фабричните врати, е отчетено в Италия (3,3%), Швеция (2,7%) и Ирландия (2,4%).
Цените на промишленото производство в ЕС са повлияни главно от цените на енергията и цените на междинните стоки, които са се понижили съответно с 1,9% и 0,4%, докато цените на стоките за дълготрайна употреба и тези на потребителските стоки са се повишили съответно с 0,2% и 0,6%.
Промяната в цените на фабриките обикновено се предава на крайните потребители и поради това може да бъде показател за динамиката на инфлацията.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"