Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европейската безработица е на половината от тази в Америка

04 юни 2020, 17:07 часа • 1386 прочитания

Коефициентът на безработица в ЕС нарасна до 6,6% през април от 6,4% през март, съобщи Евростат, статистическата служба на Европейския съюз.

Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)

Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март

Загубите на работни места не бяха разпределени равномерно във всички страни от ЕС. Коефициентът на безработица в Испания, който беше силно засегната от коронавируса, се увеличи до 14,8% от 14,2% предния месец, съобщава Си Ен Ен, цитирани от БГНЕС.

Междувременно Германия поддържа равнището на безработица стабилно на 3,5%, според Евростат.

Все пак данните сочат, че Европа е успяла да удържи безработицата, докато се бори с най-тежката си икономическа криза от 30-те години на миналия век. Европейската комисия прогнозира, че БВП в 19-те страни, които използват еврото, ще се свие със 7,75% тази година , което е рекорд.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната

Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ

Икономистите отчасти признават широкото разчитане на работни програми със съкратено работно време, които насърчават компаниите да запазят служители, но намаляват работното им време. Тогава държавата субсидира част от заплащането им. В Германия например правителството покрива между 60% и 67% от заплащането за часовете без работа.

„Схемите за работа със съкратен работен ден са невероятно ефективни за ограничаване на първоначалното въздействие на икономическата криза,“ каза Берт Колийн, старши икономист по еврозоната в холандската банка ING.

Програмите от този тип отдавна са популярни в Европа, където е по-трудно да се наемат и уволняват работници и много служители са обхванати от колективни трудови договори. Те се използват по-рядко в Съединените щати, където безработицата достигна 14,7% през април.

В края на април предприятията в Европейския съюз са подали приблизително 42 милиона заявления за подпомагане на работниците чрез работни програми със съкратено работно време, показва проучване на Европейския синдикален институт. Това е еквивалент на близо 27% от всички служители в ЕС.

Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)

Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа

Но икономистката на UBS Ана Титарева казва, че проучванията на пазара на труда може да не обхващат пълния размер на щетите за работниците в ЕС. Изследването изненадващо показва, че безработицата в Италия е спаднала до 6,3% от 8% през март.

„Изглежда, че някои хора, които са загубили работата си след въвеждането на ограниченията за мобилност, не се считат за безработни“, каза Титарева в бележка към изследване.

За да се счита за безработен за целите на проучването в ЕС, човек трябва активно да търси работа и да е готов да започне нова работа в рамките на следващите две седмици. Ограниченията в движението или текущите нужди за отглеждане на деца може да принудят хората да да задържат търсенето на работа, каза Титарева.

По-нататъшното развитие много зависи от продължителността и мащаба на икономическия спад. Европейските работни програми със съкратен работен ден работят добре само като временна мярка.

"Тъй като вероятно възстановяването ще продължи доста дълго време, безработицата ще се увеличи значително, въпреки че работата за кратко време ще помогне на продукцията да се възстанови по-бързо, след като търсенето се върне", каза Колийн.

 

Всичко за рецесията следете ТУК.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес