Европейският парламент ще призоваве за повече подкрепа, достъпност и приобщаване чрез нов закон, който да повиши националния минимален доход в държавите членки на ЕС. Целта е да се намали броят на хората, изложени на риск от бедност и социално изключване.
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Това ще се случи в четвъртък, когато евродепутатите ще гласуват резолюция, в която се изисква страните от ЕС постепенно да увеличат схемите си за минимален доход, така че той да бъде поне над националния праг за лицата, изложени на риск от бедност (ИРБИ). В текста се призовава също така тези схеми да бъдат достъпни за по-необлагодетелстваните социални групи и да се осигурят стимули за реинтеграция на работниците на пазара на труда.
ОЩЕ: 1000 лв. минимална заплата от 2024 г. искат синдикатите
По време на дебата в сряда следобед евродепутатите ще се поискат да бъдат информирани и за плановете на Комисията да следи дали минималният доход е ефективно интегриран в страните от ЕС и да включи социалните партньори на ниво ЕС. Членовете на ЕП вероятно ще попитат как държавите членки ще гарантират, че схемите за минимален доход няма да заместят мерките на социалната политика в други области като жилищно настаняване, здравеопазване, подкрепа за хората с увреждания или интеграция на пазара на труда.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Припомняме, че в последните часове на 48-ото Народно събрание депутатите взеха решение минималната работна заплата да е до 50% от средното брутно възнаграждение за страната - именно това е и част от същата европейска директива.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Това стана с промени на второ четене в Кодекса на труда, според които се приема механизъм за изчисление на минималната работна заплата, което ще позволи гарантираното ѝ увеличение всяка година.