Европейският парламент също се включи в случая Навални. След ареста на критика на Кремъл ЕС трябва да спре строителството на „Северен поток-2“, пише в проект на резолюция на Европарламента.
Още: Папата остава в критично състояние
Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля
Предложението е подкрепено от фракциите на консерваторите, социалдемократите, либералите и зелените. Европейският парламент иска заради ареста на Алексей Навални да спре изграждането на германско-руския газопровод "Северен поток-2", пише „Шпигел“. Европейският съюз трябва незабавно да преустанови строителството му, се казва в предложената резолюция.
Освен спиране на строителството на тръбопровода, евродепутатите предлагат и въвеждането на санкции срещу физически и юридически лица, които имат отношение към решението за задържането на Навални. Предлагат се санкции срещу лицата, отговорни за нападенията срещу членове на опозицията, „руските олигарси“, „членовете на обкръжението на президента Путин“ и „медийните пропагандисти“.
БГНЕС припомня, че Алексей Навални беше задържан в неделя, след като кацна на летище Шереметиево и ще остане в ареста 30 дни, докато съдът се произнесе за двете условни присъди, които има.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
В момента Навални се намира в центъра за задържане „Матроска тишина“ в Москва.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
След руската атака срещу Навални трябва да говорим и за енергетика, заяви председателят на ЕНП Манфред Вебер. Това е най-силният инструмент, с който разполагаме. Проектът „Северен поток-2“ е възможност да се оказва натиск, тъй като очевидно призивите към Москва не са достатъчни, смята той.
Депутатите в Европейския парламент имат предвид замразяването на активи в ЕС и ограничаване на свободата на пътуване. „ЕС не трябва повече да бъде място, на което руското богатство с неясен произход да бъде добре дошло", се казва в текста, който ще бъде гласуван в четвъртък.
Въпреки нарастващата вълна от критика, германското правителство отново подкрепи проекта за газопровод. Отношението на федералното правителство към проекта е "непроменено", заяви днес говорител на Федералното министерство на икономиката.
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват