Средиземноморската диета помага да се ограничи развитието на физическа слабост и намаляването на когнитивната функция в процеса на стареене. До тези заключения стигна международна научна група, съобщава MedicalXpress.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Изследователите отбелязват, че с възрастта функционирането на различни системи на организма се влошава и се усилват възпалителните процеси. Средиземноморската диета има положителен ефект върху чревната микрофлора и намалява броя на бактериите, които причиняват сенилни промени.
Учените са провели експеримент с 612 доброволци на възраст от 65 до 79 години, живеещи във Франция, Италия, Холандия, Полша и Великобритания. В продължение на 12 месеца някои от тях са спазвали средиземноморската диета, богата на плодове, зеленчуци, ядки, бобови растения, риба и зехтин, но са ограничавали консумацията на месо. Другата група не е променяла начина си на хранене си през целия експеримент.
Оказало се, че първият тип хранене предотвратява загубата на бактериално разнообразие на чревната микрофлора, а също така увеличава броя на бактериите, свързани със "здравословното" стареене.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Тези микроорганизми имат положителен ефект върху скоростта на ходене, работата на мозъка и намаляват производството на потенциално вредни химикали. На резултатите от проучването не са повлияли възрастта или теглото на пациентите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Както е посочено в статията, при средиземноморска диета броят на бактериите, необходими за стабилна „чревна екосистема“, се увеличава. Това се дължи на факта, че в организма постъпва голямо количество фибри, витамини и минерали - мед, желязо, калий, манган, магнезий, витамини B6, B9 и C.