За да осигури и увеличи производството на енергия, Естония планира да построи първия си ядрен реактор - малък модулен реактор, готов за около десет години. Той ще бъде разположен на около 100 километра източно от Талин, на брега на Финландския залив, съобщи естонският оператор ERR.
Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Папата остава в критично състояние
Друг двигател зад проекта е постигането на климатичните цели. Емисиите в Естония от производството на електроенергия са най-високите в Европа и правителството реши да премахне електроцентралите, използващи шистов нефт, до 2035 г.
В планирането и евентуалните търгове участват американските компании "NuScale power" и "Ultra Safe Nuclear". Други споменати имена са "GE Hitachi" и "Rolls Royce". Във вторник бе съобщено, че белгийската инженерна компания "Tractebel" е решила да инвестира и да стане акционер в естонската "Fermi Energia", отговаряща за проекта. Финландският държавен енергиен гигант "Fortum" има консултативна роля.
Твърди се, че малките модулни реактори (SMR) са по-безопасни от традиционните реактори и могат да бъдат разположени в близост до градовете. Според проучване на "Deep Isolation Companyе" естонската почва би била подходяща за изхвърляне на ядрени отпадъци.
Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)