Европейският съюз направи първите плащания на държавите-членки по своя план за възстановяване след коронавирус, възлизащ на 800 милиарда евро, съобщи АФП.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Първите плащания от обединения фонд "Следващо поколение ЕС" бяха 770 милиона евро за Белгия, 12,1 милиона за Люксембург и 2,2 милиарда евро за Португалия, съобщи Европейската комисия.
Тези плащания са предназначени за финансиране на съществени реформи и инвестиции, като поставят основите държавите-членки да получат и останалата част от отпуснатите им средства.
Първоначално фондът беше обявен като план от 750 милиарда евро, но това беше изчислено по цени от 2018 г. Сега комисията изчислява, че в цените за 2021 г. сумата възлиза на 806,9 милиарда евро.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Всички 27 държави-членки с изключение на две са представили планове за разходи. От тях 16 са окончателно одобрени, а по седем продължават оценките.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Двете държави, които тепърва ще представят своите планове, са България и Нидерландия.
Следващият краен срок да го направят е средата на 2022 г.
Полша и Унгария, чиито планове все още се претеглят, са в конфликт с Брюксел заради правата на ЛГБТ и върховенството на закона.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
Говорителят на Европейската комисия Ариана Подеста заяви, че редът, по който държавите-членки получават първите си плащания, ще зависи от скоростта, с която националните правителства могат да обработват своите споразумения.
"За някои държави-членки това е въпрос на дни, за други може да отнеме повече време", отбеляза Подеста.
Белгия ще получи общо 5,9 милиарда евро безвъзмездни средства, а Люксембург 97 милиона. Разпределението на Португалия е 16,6 милиарда: 13,9 милиарда безвъзмездни средства и 2,7 милиарда заеми.
Огромният план беше изкован преди година в маратон и често напрегнати разговори между правителствата на държавите-членки.
Всички бяха единодушни, че Европа трябва засили помощта за възстановяване на икономиката след опустошенията от пандемията от COVID-19, но така наречените „пестеливи“ от Северна Европа първоначално не бяха склонни да позволят ЕС като общност да взима общи заеми.